Naukowiec Wychowawca Działacz społeczny Senator RP Multimedia Kontakt
Laureaci konkursu Perły Tarnowa za rok 2017
    Aleksandra Nawracaj - absolwentka PWSZ w Tarnowie, kierunek administracja ze specjalnością administracja publiczna. Praca magisterska Władze samorządowe miasta Tarnowa w latach 1918-1939 napisana pod kierunkiem dr hab. Anny Pachowicz. W swojej pracy autorka ukazała sposób funkcjonowania władz samorządowych miasta Tarnowa w okresie międzywojennym. Podstawę pracy stanowią liczne dokumenty, które dotychczas nie były publikowane, pochodzące z Archiwum Narodowego w Krakowie - Oddział w Tarnowie. Wykorzystane zostały także różnorodne akty prawne, wspomnienia, liczne opracowania oraz artykuły naukowe. Laureatka przeprowadziła także anonimową ankietę wśród studentów PWSZ w Tarnowie, która dotyczyła znajomości władz samorządowych miasta Tarnowa. Oryginalną część pracy stanowi analiza przeprowadzonej ankiety. Zawierała ona 10 pytań dotyczących burmistrzów i prezydentów okresu międzywojennego. Wśród studentów najbardziej rozpoznawalną postacią okazał się Tadeusz Tertil.

    Aleksandra Bąk - absolwentka PWSZ w Tarnowie, na kierunku pielęgniarstwo. Praca została napisana pod kierunkiem dr Małgorzaty Kołpy. Jest to praca magisterska Problem nadwagi i otyłości w populacji tarnowskich 10-12 latków. Celem pracy była ocena stanu odżywiania w tej grupie wiekowej oraz przybliżenie tematu problematyki ich nadmiernej masy ciała, a także możliwych tego konsekwencji zdrowotnych. W części teoretycznej przedstawiono zarys epidemiologii otyłości zarówno w Polsce jak i na całym świecie. W ramach projektu badawczego „Zdrowie tarnowianina”, który miał na celu ocenę stanu odżywiania tarnowskich dzieci w wieku 10-12 lat w kontekście nadwagi i otyłości, zbadano 1642 dzieci z tarnowskich szkół. Autorka dokonała ich analizy i przedstawiła wyniki badań.

    Katarzyna Mierzwa - absolwentka PWSZ w Tarnowie, kierunek filologia polska ze specjalnością edukacja medialna i dziennikarska. Temat pracy licencjackiej, napisanej pod kierunkiem dr Małgorzaty Pachowicz, doc. PWSZ brzmi Socjolekt strażaków z regionu Gorlic i Nowego Sącza. Autorka na podstawie zebranego materiału, a także opracowanych i zanalizowanych ankiet ukazuje, że strażacy jako grupa zawodowa posługują się odrębnym od innych socjolektem, który jest bardzo zróżnicowany. Następuje tutaj podział na druhów i funkcjonariuszy. Ciekawą częścią pracy jest opracowany przez laureatkę bogaty słownik języka strażaków opracowany na podstawie przeprowadzonych ankiet.