Naukowiec Wychowawca Działacz społeczny Senator RP Multimedia Kontakt
Laureaci konkursu Perły Tarnowa za rok 2016
    siostra Małgorzata Marcinek - absolwentka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie. Nagrodzona praca magisterska Tajemnica ojcostwa świętego Józefa. Studium literacko - egzegetyczne (Łk 2, 41-52)” została napisana pod kierunkiem ks. dr hab. Piotra Łabudy. Praca podejmuje bardzo aktualne we współczesnym dyskursie kulturowym zagadnienie roli Ojca w rodzinie. Autorka postawiła sobie za cel ukazanie tajemnicy ojcostwa św. Józefa, w oparciu przede wszystkim o Ewangelię Dzieciństwa według św. Łukasza i św. Mateusza. Całość studium stanowi systematyczne i dokładne przebadanie założonego problemu poprzez staranną analizę egzegetyczną i literacką.

    Michał Ligęza - absolwent PWSZ w Tarnowie, kierunek filologia polska. Temat pracy magisterskiej brzmi: Słownictwo z zakresu rolnictwa w gwarze Paleśnicy. Praca oparta została na współczesnym i autentycznym materiale. Autor zebrał analizowane słownictwo rolnicze wraz z jego znaczeniami przy pomocy metody kwestionariuszowej z wykorzystaniem autorskiego kwestionariusza. W niektórych przypadkach badanie wsparto nagraniami wypowiedzi rozmówców, dzięki czemu możliwy był zapis kontekstu występowania wyrazu obecnego w żywej mowie mieszkańców Paleśnicy. Praca ukazuje, że zmiany zachodzące w rolnictwie na przełomie XX i XXI wieku wywierają znaczący wpływ na słownictwo rolnicze. Praca została napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Joanny Okoniowej.

    Marta śliwa - absolwentka PWSZ w Tarnowie, kierunek filologia polska. Temat pracy licencjackiej brzmi: Drama na lekcjach języka polskiego w wybranych szkołach podstawowych w województwie małopolskim. Praca podejmuje temat metody nauczania języka polskiego jaką jest drama, która aktywizuje uczniów. Za podstawę materiałową posłużyły Autorce wypowiedzi uczniów i nauczycieli, zawarte w anonimowych ankietach. W badanu ankietowym wzięli udział uczniowie z klas IV, V i VI z Zespołu Szkół w Szalowej i Zespołu Szkół Niepublicznych Stowarzyszenia „Siódemka” w Tarnowie oraz 15 nauczycieli ze szkół w powiatach gorlickim i tarnowskim. Integralną część pracy stanowią opracowane przez Autorkę konspekty lekcji języka polskiego, zawierające propozycje wykorzystania różnych technik dramowych. Praca została napisana pod kierunkiem dr Krystyny Choińskiej, doc. PWSZ.

    Jolanta Jasielec - absolwentka PWSZ w Tarnowie, kierunek filologia polska. Temat pracy licencjackiej brzmi: Budowane z mgły. Obrazy Tarnowa, Pragi oraz Wilna w prozie Pawła Huellego. Laureatka badając opisy wybranych miast w prozie Huellego analizuje najważniejsze sposoby tworzenia w świadomości czytelnika obrazu miasta, przy jednoczesnym pozostawianiu miejsca na dalszym planie. Koncentruje uwagę czytelnika na szerokim wachlarzu czynników, które wpływają na nasz sposób postrzegania przestrzeni. W swojej pracy autorka nie ucieka od subiektywnego spojrzenia na miasta, które są jej dobrze znane. Nie ukrywa zaangażowania, ale też ostatecznie z dystansem weryfikuje wstępne założenia. Praca została napisana pod kierunkiem dr Agnieszki Mocyk.